Klamry na wrastające paznokcie — co to za zabieg i w jakich sytuacjach się go wykonuje?

Problem wrastających paznokci dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn bez względu na wiek. Jest to dolegliwość nie tylko kłopotliwa i mało estetyczna, ale przede wszystkim bolesna, gdyż powoduje trudne do zagojenia rany. Wiele osób w akcie desperacji decyduje się na dość drastyczną metodę leczenia, jaką jest chirurgiczne usunięcie płytki paznokcia. Nie jest to jednak jedyny sposób. Alternatywą jest bezbolesny i mało inwazyjny zabieg założenia klamry na wrastające paznokcie. Na czym polega i co warto o nim wiedzieć?

W jakich przypadkach warto zastosować klamrę na paznokcie?

Wrastające paznokcie są zazwyczaj wynikiem niewłaściwej pielęgnacji, w postaci zbyt głębokiego obcinania paznokci oraz pozostawianiu ostrych brzegów. Efektem dolegliwości jest trudno gojąca się rana, sprawiająca ból w trakcie wykonywania codziennych czynności jak, chociażby zwyczajne poruszanie się w obuwiu. W skrajnych przypadkach konieczne jest chirurgiczne usunięcie płytki paznokcia. Zanim jednak do tego dojdzie można zastosować inną metodę walki z problemem, w postaci klamry na wrastające paznokcie, którą zakłada się już w Polsce od kilkunastu lat.

Zalety założenia klamry na wrastające paznokcie

Wymienić możemy następujące korzyści, przemawiające za zabiegiem założenia klamry na wrastające paznokcie, zamiast chirurgicznego ściągania płytki:

  • Jest to zabieg nieinwazyjny dla organizmu
  • Jest bezbolesny i przynosi natychmiastową ulgę
  • Jest zabiegiem atrakcyjnym cenowo
  • Założenie klamry na paznokcie pozwala normalnie funkcjonować, a nawet uprawiać sporty
  • Jest to metoda uniwersalna, stosowana zarówno w przypadku niewielkich defektów, jak i poważnych stanach zapalnych
  • Jest to zabieg ogólnodostępny
  • Jednocześnie usuwają one problem, a także stanowią profilaktykę przed nawrotami

Rodzaje klamer na wrastające paznokcie

Skuteczność zabiegu założenia klamry na wrastające paznokcie zależy w dużej mierze od wyboru właściwego jej rodzaju. Wyróżnia się trzy rodzaje:

Klamry drutowe

Przeznaczone są do mocnych paznokci, które głęboko wrastają w powierzchnię skóry i mają tendencje do wykręcania się. Stosowane są również w przypadku tych osób, które w wyniku chirurgicznego usunięcia, borykają się z deformacjami płytki paznokcia.

Klamry metalowe

Ten rodzaj klamer na wrastające paznokcie stosuje się z przypadku niewielkich uszkodzeń i delikatnej płytki. Nie są one tak widoczne, jak klamry drutowe i często mają wręcz ozdobny wygląd.

Klamry drutowo-plastikowe

Stosowane są w przypadku najbardziej delikatnych paznokci, a także do najmniej wymagających ingerencji przypadków korekcji. To, jaki rodzaj klamry zostanie zastosowany nie zależy od pacjenta, tylko indywidualnego przypadku i decyzji podologa.

Zakładanie klamry na wrastające paznokcie — przebieg zabiegu

Zabieg założenia klamry na paznokcie jest bezinwazyjny, szybki i bezbolesny. Na samym wstępie lekarz dezynfekuje odpowiedni obszar wokół palca i na podstawie grubości i rodzaju płytki, a także danego przypadku, kierunku i sposobu wrastania paznokcia decyduje o tym, jaki typ klamry zostanie założony. W punkcie, w którym paznokieć zaczyna wrastać w skórę ostrymi brzegami mocuje się klamrę, która wcześniej została indywidualnie przygotowana pod względem wielkości. Po założeniu i naciągnięciu klamry na wrastające paznokcie nakłada się na nią specjalny żel lub akryl, który następnie utwardza się za pomocą lampy UV w celu ochrony przed mechanicznym uszkodzeniem klamry. Efekt w postaci ulgi jest widoczny od razu po wykonanym zabiegu.