własny styl

Wybierz swój styl

Podobnie jak w modzie i architekturze obecnie nie ma jednego dominującego stylu aranżacji, który królowałby niepodzielnie na salonach (dosłownie i w przenośni). Jest natomiast kilka trendów, które już od kilku lat utrzymują się w modzie i które z pewnością zna każdy projektant wnętrz. Wśród nich należy wymienić styl nowoczesny, styl glamour i nieco już rzadziej się pojawiający styl skandynawski. Ostatnimi czasy projektowanie wnętrz często opiera się także na stylu klasycznym, bowiem vintage jest obecnie w modzie. Więcej o aktualnie panujących stylach w architekturze wnętrz można dowiedzieć się odkrywając trendy w projektowaniu wnętrz w Krakowie. Chcąc urządzić mieszkanie w jednym z tych stylów warto poznać ich charakterystyczne cechy.

Glamour

To styl pełen blasku, blichtru i przeciwieństwo. Projektowanie wnętrz w tym stylu opiera się o łączenie połyskujących powierzchni z matowymi elementami, na łączeniu ozdobnych form z prostotą innych, wreszcie na umieszczeniu obok siebie lekkich i zwiewnych tkanin oraz ciężkich. Takie łączenie przeciwieństw odbywa się w stylu glamour także w kolorystyce, gdzie najczęściej wykorzystywane jest zestawienie bieli i czerni, natomiast jeśli pojawia się szarość jest ona przeciwstawiana mocnym, nasyconym kolorom. W stylu glamour nie może zabraknąć także złotych i srebrnych detali oraz żyrandoli rodem z sal balowych Ludwika XIV. Styl glamour wykorzystywany jest nie tylko w aranżacji pomieszczeń domowych, ale także lokali komercyjnych.

Nowoczesny

Jest w zasadzie przeciwieństwem stylu glamour. Tutaj chodzi o prostotę i minimalizm. Wszystkie elementy wnętrza powinny idealnie do siebie pasować. Nie mam tutaj miejsca dla dysonansów. Meble w tym stylu mają prostą, geometryczną bryłę. Próżno szukać tu jakichkolwiek zdobień, nawet uchwyty mebli (jeśli nie są zastąpione przez wgięcia w szufladach czy szafach) są proste i oszczędne w formie. Dominującymi barwami są tutaj biel i szarość, pojawiają się także niekiedy czerń oraz bardzo stonowane inne kolory. Takie mieszkanie ma być wyłącznie funkcjonalne i wygodne, nie ma w nim miejsca na niepotrzebne ozdoby.

Klasyczny

Styl klasyczny stanowi w pewnym sensie połączenie stylu glamour i nowoczesnego. Znajdą się tutaj, bowiem eleganckie meble, ale nie muszą mieć one bogatych zdobień, choć muszą być wykonane z materiałów najlepszej jakości. Cała przestrzeń, o czym wie każdy projektant wnętrz musi stanowić harmonijną całość, nie ma tu miejsca dla elementów nie pasujących do reszty wystroju. Jest natomiast miejsce dla wyrafinowanych ozdób i bibelotów – acz stosowanych z umiarem.