Problem wrastających paznokci dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn bez względu na wiek. Jest to dolegliwość nie tylko kłopotliwa i mało estetyczna, ale przede wszystkim bolesna, gdyż powoduje trudne do zagojenia rany. Wiele osób w akcie desperacji decyduje się na dość drastyczną metodę leczenia, jaką jest chirurgiczne usunięcie płytki paznokcia. Nie jest to jednak jedyny sposób. Alternatywą jest bezbolesny i mało inwazyjny zabieg założenia klamry na wrastające paznokcie. Na czym polega i co warto o nim wiedzieć?
W jakich przypadkach warto zastosować klamrę na paznokcie?
Wrastające paznokcie są zazwyczaj wynikiem niewłaściwej pielęgnacji, w postaci zbyt głębokiego obcinania paznokci oraz pozostawianiu ostrych brzegów. Efektem dolegliwości jest trudno gojąca się rana, sprawiająca ból w trakcie wykonywania codziennych czynności jak, chociażby zwyczajne poruszanie się w obuwiu. W skrajnych przypadkach konieczne jest chirurgiczne usunięcie płytki paznokcia. Zanim jednak do tego dojdzie można zastosować inną metodę walki z problemem, w postaci klamry na wrastające paznokcie, którą zakłada się już w Polsce od kilkunastu lat.
Zalety założenia klamry na wrastające paznokcie
Wymienić możemy następujące korzyści, przemawiające za zabiegiem założenia klamry na wrastające paznokcie, zamiast chirurgicznego ściągania płytki:
- Jest to zabieg nieinwazyjny dla organizmu
- Jest bezbolesny i przynosi natychmiastową ulgę
- Jest zabiegiem atrakcyjnym cenowo
- Założenie klamry na paznokcie pozwala normalnie funkcjonować, a nawet uprawiać sporty
- Jest to metoda uniwersalna, stosowana zarówno w przypadku niewielkich defektów, jak i poważnych stanach zapalnych
- Jest to zabieg ogólnodostępny
- Jednocześnie usuwają one problem, a także stanowią profilaktykę przed nawrotami
Rodzaje klamer na wrastające paznokcie
Skuteczność zabiegu założenia klamry na wrastające paznokcie zależy w dużej mierze od wyboru właściwego jej rodzaju. Wyróżnia się trzy rodzaje:
Klamry drutowe
Przeznaczone są do mocnych paznokci, które głęboko wrastają w powierzchnię skóry i mają tendencje do wykręcania się. Stosowane są również w przypadku tych osób, które w wyniku chirurgicznego usunięcia, borykają się z deformacjami płytki paznokcia.
Klamry metalowe
Ten rodzaj klamer na wrastające paznokcie stosuje się z przypadku niewielkich uszkodzeń i delikatnej płytki. Nie są one tak widoczne, jak klamry drutowe i często mają wręcz ozdobny wygląd.
Klamry drutowo-plastikowe
Stosowane są w przypadku najbardziej delikatnych paznokci, a także do najmniej wymagających ingerencji przypadków korekcji. To, jaki rodzaj klamry zostanie zastosowany nie zależy od pacjenta, tylko indywidualnego przypadku i decyzji podologa.
Zakładanie klamry na wrastające paznokcie — przebieg zabiegu
Zabieg założenia klamry na paznokcie jest bezinwazyjny, szybki i bezbolesny. Na samym wstępie lekarz dezynfekuje odpowiedni obszar wokół palca i na podstawie grubości i rodzaju płytki, a także danego przypadku, kierunku i sposobu wrastania paznokcia decyduje o tym, jaki typ klamry zostanie założony. W punkcie, w którym paznokieć zaczyna wrastać w skórę ostrymi brzegami mocuje się klamrę, która wcześniej została indywidualnie przygotowana pod względem wielkości. Po założeniu i naciągnięciu klamry na wrastające paznokcie nakłada się na nią specjalny żel lub akryl, który następnie utwardza się za pomocą lampy UV w celu ochrony przed mechanicznym uszkodzeniem klamry. Efekt w postaci ulgi jest widoczny od razu po wykonanym zabiegu.